Atari 50 yaşında! Star Wars Paskalya Yumurtası’na ne dersiniz? – Arcade Blogger

Atari 50 yaşında!  Star Wars Paskalya Yumurtası'na ne dersiniz?  – Arcade Blogger

Bugün, kurucular Nolan Bushnell ve Ted Dabney tarafından Atari Markasının yaratılmasının 50. Yıldönümü.

Şirketin geçmişi hakkında, çoğu zaten iyi belgelenmiş olan bazı opus parçaları yazmak yerine (ve bahse girerim, önümüzdeki günlerde web’de yüzlerce tane bulabileceğinize bahse girerim), bir şey sergilemeyi düşündüm. kendi yolunda, bu şirketin en parlak döneminde neden bu kadar özel ve başarılı olduğunu vurguluyor.

50. yılını kutlayan Atari’nin resmi logosu

Bir süre önce, Atari’nin gelişimi hakkında yazmıştım. Yıldız Savaşları atari dolabı – şuna bir bak burada. O parçayı yazdığımdan beri, röportaj yapma şansım oldu. Mike Halley ve Jed Margolin ile oyunun gelişimi hakkında daha fazla tartışma yaptı. Tartıştığımız tüm şeyler arasında en ilginç bulduğum şey küçük bir şeydi ve bu oyundaki nispeten bilinmeyen (sanırım!) bir Paskalya Yumurtası hakkında bilgiydi.

Şimdiye kadar atıfta bulunulmamasının nedenleri iki yönlüdür:

  1. İlk etapta oraya yerleştirilmemeliydi ve şirket politikasına aykırıydı.
  2. O kadar iyi saklanmıştı ki, zaten tespit edilmesi %99 imkansız olurdu.

Ben buna gelmeden önce, tüm bunlar nasıl başladı? İngiltere’de bir koleksiyoncu arkadaş, Atari AR3 ses kartı üzerinde çalışırken buldukları bazı isimleri soruyordu. Bu insanların kim olabileceğini soruyorlardı. İşte paylaştıkları bir resim:

“JANE”, “JED” ve “JOE” ​​yi ayırt edebilirsiniz.

Bunu gördüğümde, Jed’in olma ihtimalinin yüksek olduğunu tahmin ettim. Jed Margolin, eski Atari madeni para mühendisi. Yıllar boyunca Jed ile birçok kez konuştum (yıllar boyunca bu blogdaki makaleler hakkında çok fazla bilgi için paha biçilmezdi), bu yüzden ona ulaşıp sorayım dedim. Elbette Jed, JED’in gerçekten kendisi olduğunu doğruladı. JANE, Jane Rogers olacaktı ve JOE, Joseph Dieu olacaktı. Jane ve Joe, Atari için PCB tasarımcıları olarak çalıştılar.

Jed, Atari’de kişinin kendi adını alıp bir PCB’ye kelimenin tam anlamıyla damgasını vurmanın, yönetimle ilgili sorunlara yol açabileceğinden, çalışanlar için oldukça nadir görülen bir şey olduğunu açıklamaya devam etti. Şirket çizgisi, diğer şirketlerin yeteneklerini ve insanlarını çalmasını istemiyorlardı. Sanırım Jed, Joe ve Jane’in nerede bir iş yapacaklarını ve işlerini kişiselleştirmediklerini de iddia edebilirsiniz! Ve gerçekten de Jed bana kendisinin (ve onların) bu numara için kendilerini sıcak suya attığını söyledi. Ancak, çalışanların Atari’nin başarılı olmasına yardım etme çabalarının bir şekilde tanınmasını istedikleri açıkça görülüyordu ve bunu yapmanın geçerli bir yolu olmadan, neden işinizin baş harflerini veya isminin arkasına bir şekilde damga vurmuyorsunuz? Zaten çok az kişinin göreceği bir Baskılı Devre Kartı? Grafitiniz asla fark edilmeyebilir ama en azından orada olduğunu biliyordunuz, değil mi?

Programcılar arasındaki diğer yaygın uygulama, oyunlardaki yüksek puan tablolarında baş harflerini kullanmaktı – bunun hakkında yazdım burada.

Açıkça bu tür uygulamalar devam etti. Bunun Atari tarafından gerçekleştirilen herhangi bir testi veya Kalite Güvencesini geçecek şekilde nasıl yapılabileceğini görmenin neredeyse zor olduğunu hissediyorum.

Her neyse, bu yazının amacına gelmek için: bu, Jed’in Atari’nin tasarım ekibinin nasıl çalıştığını benimle paylaşmasına neden oldu. Yıldız Savaşları, isimlerini aslında kimsenin farkına varmadan oyunun içine çizmeyi başardı. Ya da öyle düşündüler.

Atari’nin Yıldız Savaşları. “Atari’den Coin Video Deneyimi”

Jed’e göre, bu, okuyacağınız şeyi ilk kez bir ekip yaptı. Bağlam için, üzerinde çalışan ekibi ne yaptı? Yıldız Savaşları Diğer oyunları yazan herkesten farklı bir oyun, her seferinde bir proje üzerinde çok yakın çalışan, bağımsız bir insan birimi olmalarıydı.

Star Wars için Rick Moncrief’in grubu (benim grubum) bağımsız bir grup haline geldi. Donanım mühendislerimiz, programcılarımız, ses programlayıcımız (Earl Vickers) ve kendi PCB tasarımcımız (Denny Simard) vardı. Hepimiz aynı ofis alanında ve laboratuvardaydık ve hepimiz Rick’e rapor verdik.

Jed Margolin

Bu, programcıların mühendisleri örneğin meslektaşlarıyla paylaşacağı Atari’deki diğer “ekiplerden” farklıydı. Bu, bir oyun üzerinde çalışan hiçbir takımın kendi tam zamanlı mühendisine sahip olmadığı anlamına geliyordu. Mühendisler aynı anda birkaç farklı projede çalıştı. Bu iyiydi, ancak takım ruhu biraz eksikti ve aynı zamanda oyunların tek bir alan yerine binanın çeşitli yerlerinde çalışıldığı anlamına geliyordu. önemi göz önüne alındığında Yıldız Savaşları franchise oyunu geliştiriliyor, işler farklı olmalıydı. Ve Rick kaynağa gidebildi ve projenin çeşitli bileşenlerinin durumunun ne olduğunu oldukça hızlı bir şekilde öğrendi.

Bu muhtemelen sıkı sıkıya bağlı ekibin kendi kişisel Paskalya yumurtalarını oyuna nasıl bırakacaklarını anlaması için bolca zaman tanıdı. Peki nedir? Jed şöyle açıklıyor:

Soyadlarımızı Ölüm Yıldızı’na yazdırdık!

Jed Margolin

Yani aşina değilseniz Yıldız Savaşları oyun, ölüm yıldızı oyunda her “dalganın” sonunda belirir. İsimler, oyuncu yıldıza her ulaştığında yapıda görünür. Aynı noktada, bazı oyuncular tarafından bilinebileceğini düşündüğüm bir Paskalya yumurtası da var (belki? belki değil?) GÜÇ SENİNLE OLSUN ölüm yıldızına daldığında.

Atari’nin Yıldız Savaşları’nın muhteşem renk vektörleri

Neyse ki senin için, burada zor işi yaptım ve bu Paskalya yumurtalarının nasıl görüneceğini bu videolarda aşağıda paylaşabilirim.

İlk önce, normal oyun sırasında ölüm yıldızı yaklaşma dizisi. Ekrandaki parlaklık normal olarak çevrilir. Bu görünüşte bir oyuncu olarak gördüğünüz şeydir:

Atari Star Wars Ölüm Yıldızı Animasyon Sırası normal hızda

Hızlı değil mi? Ama ya ölüm yıldızındaki o noktalara göz kulak olur ve çekimi yavaşlatırsanız?

Tüm tek sayılı dalgalarla başlayalım. Çıplak gözle bir dizi noktanın görülebildiğini görebilirsiniz, ancak aralarında siyah ekran dışında pek bir şey yok. Yukarıda gösterdiğimiz gibi her şey o kadar hızlı oluyor ki, görünürde hiçbir mesaj veya kelime yok. Ama yakından bakın…. Eğer o görüntüyü yavaşlatırsak, o kutsal kelimeleri hemen hemen anlayabilirsiniz. GÜÇ SENİNLE OLSUN:

Güç seninle olsun

Ve işte tüm çift sayılı dalgalar için aynı dizilim. Yine, normalde sadece birkaç nokta görünürdü, ancak görüntüyü yavaşlatırsanız, oyunun tasarımcılarının soyadları olan bazı kelimeleri seçebilirsiniz:

Atari’nin Tasarımcı İsimleri…

Tamlık için, ölüm yıldızı yok edildiğinde ve kamera dışarı çıktığında aynı desenler ortaya çıkıyor. Burada gösterildiği gibi:

Mesaj çıkışta da yıldızda kalsın!

Yani aslında, tek sayı seviyeleri ‘Güç Sizinle Olsun’u gösterir ve çift sayı seviyeleri 6 tasarımcının adını gösterir. Küçük bir sorun var. Zorunlu olarak oyuncu tarafından görülemezler, çünkü bu yapılmaması gereken bir şeydi, gizlenmesi gerekiyordu. Görünmeyecek kadar iyi gizlenmiş.

Ama görünürler! Ancak her şey çok hızlı gerçekleştiğinden, ne arayacağınızı bilmedikçe fark edilmeyecekleri kesindi.

“Bir şey” fark etmeyi başarmış olsanız bile, her durumda, noktalar arasındaki vektörler oyun tarafından o kadar zayıf çizilir ki, normal oyun koşullarında okunamazlar.

Meğer ki! Bir duraklatma düğmeniz vardı (ki bunu 1983’te geri almazdınız tabii ki), ve vektör monitöründeki parlaklık, vektörler arasındaki tarama çizgilerini gösterecek şekilde açılır.

Şimdi, herhangi bir vektör oyununa sahip olan herkes, bunun gibi bir oyunu çalıştırmanın iyi bir fikir olmadığını söyleyecektir. Yıldız Savaşları parlaklık olması gerekenin üzerinde bir şey açtı. Özellikle ölüm yıldızının patlaması gibi vektörlerin çılgına döndüğü bir sekans sırasında. 40 yaşındaki, nadir bulunan renkli vektör monitörünüzü sallama riskiyle karşı karşıyasınız!

Ancak bilimin yararına, ilgili isimleri oldukça net bir şekilde yakalamak için küçük bir yangın ve pahalı onarım faturasını riske atarak bir Star Wars oyununun parlaklığını artırdık:

Star Wars Arcade Ekibi 1 isim
Star Wars Arcade Ekibi 2 isim verdi

Lütfen bunu evde denemeyin. Dünyanın her yerinden tamir edilecek davalar veya vektör donanımı yığını istemiyorum çok teşekkürler.

Yani kayıt için, yukarıdan oyuna dahil olan isimler:

Norm AVELLAR– Programcı

Kont VICKERS – Ses mühendisi

Erik DURFEY – Teknisyen

Mike HALLY– Tasarımcı

Greg Nehri– programcı

Jed MARGOLİN– Mühendis/Programcı

Hepsi Atari’yi yapmak için yorulmadan çalıştı Yıldız Savaşları harika video oyunu olduğu ortaya çıktı.

Bu yüzden, ölüm yıldızının vektör detayına eklenenleri tespit etme şansına sahip olmak için monitörde parlaklığın bir dereceye kadar açılması gerekirken, grafikler hızla geçerken sadece kısa bir an için potansiyel olarak görülebiliyordu, elbette tespit edildi. bir noktada Atari’den biri tarafından ve takım, uğursuzlukları için ciddi bir ısı elde etti!

sonra birçok oyun için Yıldız Savaşları Aslında programlama ekiplerinin adlarını atari video oyunlarına eklemeleri oldukça yaygın bir uygulama haline geldi. Bazıları tam bir kredi ekranına sahip olacak kadar ileri gitti – filmlerin sonunda olduğu gibi. Sabit Sürüş örneğin mutfak lavabosu hariç herkesi ve her şeyi listeler!

Fakat Yıldız Savaşları görünüşte, güçlerin burnunun dibinde başarılı bir şekilde çekildiği ilk Atari arcade oyunu olarak bu ödülü elinde tutuyor.

Meraklısına sonsuz teşekkürler les potts bu çekimi benim için çektiği için (ve bu süreçte onun sağlığını riske attığı için) Yıldız Savaşları dik oyun!) ve burada paylaşmama izin veriyor – teşekkürler Les, siz bir centilmensiniz efendim. (Parlaklık potunun geri çevrildiğini ve Les Potts ana oyun salonunda her şeyin yolunda olduğunu bildirmekten memnuniyet duyuyorum).

Ve Jed Margolin’e o zamanlar Atari’de oyun yaratma konusundaki sonsuz yardımı ve derin kavrayışları için ilk kez (ve eminim ki sonuncusu da değil) şapka çıkarıyorum. Bunca yıldan sonra tüm bu çılgın ayrıntıyı dünyayla paylaştığın için teşekkür ederim Jed.

Her neyse, Atari markasının doğum günü kutlu olsun. Belki önümüzdeki haftalarda bu konuda biraz daha. Birkaç tur atmak için imza atıyorum fırtına ve gravitar Bence.

Bazı tasarımcıların, video oyunu kreasyonlarında adlarının sonsuza kadar yaşamasını sağlamak için yaptıkları çabalara bu eğlenceli bakıştan keyif aldığınızı umarız.

Bir dahaki sefere görüşürüz.

Tony

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.